MATSERVIS, 78 delar, porslin, Herend, Ungern, 1970/80-tal.

Handmålad blomsterdekor i rosa och guld.
12 mattallrikar 25,5 cm
12 assietter 19 cm
12 halvmåneformade tallrikar 19 cm
2 såsskålar 24 cm
Såssnipa 18 cm
Terrin med lock 26 cm
Terrin med lock 22 cm
Fyrkantig uppläggningsskål 26 cm
Triangulär uppläggningsskål 24 cm
Lövformad uppläggningsskål 19 cm
Korgformad skål 14 cm
Uppläggningsfat 41 cm
Fiskfat med silinsats 61 cm
12 buljongkoppar med lock och fat
12 kaffekoppar med fat
6 kuvertaskfat 8 cm
Tändstickshållare 6 cm

Konditionsrapport

Obetydligt ytslitage. Ett extra fat till buljongkopp medföljer.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Anna Wessman

    Anna Wessman

    anna.wessman@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss