GOLVUR, 1700-tal.

GOLVUR, 1700-tal.

Bemålad. Svängd form med skuren dekor av akantusblad, krönande snäcka. Urtavlan daterad 1757. Pendel och lod finns. Bredd 62 cm, djup ca 22 cm, höjd ca 203 cm.

Torrsprickor. Senare målning. Troligen senare glas. Slitage. Ställvis färgbortfall. Mindre skador invändigt. Ej funktionstestad. Anlöpna lod.

Utropspris
3 000 SEK