MATTA, rölakan, ca 300,5 x 207,5 cm, Sverige 1900-talets förra hälft.

Benvitmelerad botten med polykroma mönster av trappstegsmedaljonger och geometriska figurer. Smala bårder.

Ställvis slitage och smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, många saknas.

Utropspris
3 000 SEK