MOSSE STOOPENDAAL, bl.a olja på träpalett, signerad och daterad 1945.
Talgoxe. Baksida med skrift. Mått ca 42 x 28 cm.
Slitage. Krackelyr.
Gåva från konstnären själv, sedan i arv inom familjen.
Mosse Stoopendaal utbildades av sin far konstnären Georg Stoopendaal, och ägnade sig i mycket unga år åt måleri och tecknande. En stor inspiratör var också Bruno Liljefors, som han delade intresset för jakt med. Hans ateljé var främst ute i naturen och motiven blev sålunda landskap med djur - ofta fåglar, harar och rävar. Georg Stoopendaal ställde bland annat ut i Stockholm och Göteborg och var medlem i Göteborgs konstnärsklubb. Målningarna utfördes främst i olja och akvarell.