SOFFA, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.

Målad. Rikt skuren dekor av fjällskärningar och humlekvistar. Kopplad benställning med kannelerade ben. Klädd med mönstrad textil. Längd 133 cm.

Bruksslitage. Fläckar. Ett armlän sitter något löst. Synliga skarvar. Maskstungen. Nedsutten stoppning. Senare klädsel.

Utropspris
2 000 SEK