FAT, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700/1800-tal samt BRICKA, porslin. Japan, omkring 1900.

Dekor i underglasyrblått, med motiv av flodlandskap samt växtligheter med fågel, längder 24,5/27 cm. Bricka med motiv av fågel och växtligheter, längd 23,3 cm.

Spricka, kantlagning på fat, nagg.

Utropspris
2 000 SEK