Väska "Birkin 40" Hermès 2007
En mer klassisk väskmodell än Hermès "Birkin 40" är svårt att hitta. Väskan är tillverkad 2007 och är i brunt togoläder med beslag och detaljer i guldfärgad metall. Spännet är märkt HERMÈS-PARIS, med årsstämpel och artisanstämplar. Insidan av väskan är fodrad med ett matchande brunt skinn samt två fack, var av ett med dragkedja. Väskan Birkin från Hermès döptes efter skådespelerskan Jane Birkin och lanserades för första gången 1984. Med sin höga kvalitet och exklusivitet är Birkin en av världens mest åtråvärda väskor.
Material: Läder
Färg: Brun
Bredd: 40 cm
Höjd: 28 cm
Djup: 20 cm
Fint skick.
Hermès är ett välkänt modehus som specialiserat sig på lyxartiklar som läder, prêt-à-porter, accessoarer och parfymeri. Förtaget grundades 1837 av fransmannen Thierry Hermès. Hans produktion var till en början främst hästartiklar som träns och sadlar. 1922 började handväskor tillverkas och 1929 släpptes den första klädeskollektionen i Paris. Hermés är kända för den så kallade” Kelly”-väskan, som Grace Kelly gjorde världsberömd på femtiotalet, och ”Birkin”-väskan som Jane Birkin var med och designade. På 1930-talet började företaget tillverka sidenscarves något som gjorde dem världsberömda. Modeföretaget var först med att införa dragkedjan i den franska läderproduktionen. Hermès produkter är alltid handsydda och av hög kvalitet. Modehuset tillverkar inte bara kläder och accessoarer utan även exempelvis silverprodukter och porslin.