NILS LANDBERG, "Tulpanglas", Orrefors, 1950-/60-tal.
Kupan med underfång i svagt rosa och ametist, foten med underfång i grönbrunt. Signerad Orrefors Expo Nu (Nils Landberg, slätt hyttarbetat glas) 312-57. Formgivet 1956-57 på Orrefors. Höjd ca 45,5 cm.
Obetydlig slira i massan på kupan.