Gallerskål, fyra ströare, skål på fot, gräddkanna samt sockerskål med glasinsats. Längd 4- 22 cm. Total vikt (exklusive glasinats) ca 784 gram.
Slitage. Bucklor. Senare gravyr. glasinsats med lagning.