BESTICKUPPSÄTTNING, 173 delar, silver, "Chippendale", Hopeakeskus, Tavastehus 1938-1947.

matknivar och -gafflar, 12+13 st, längd 23 resp 19 cm
fiskknivar och -gafflar, 12+11 st
förrättsknivar och -gafflar, 12+11
fruktknivar och -gafflar, 12+12
matskedar, 12 st, längd 20 cm
dessertskedar, 12 st
teskedar, 10 st
kaffeskedar, 10 st
saltskedar med förgyllda blad, 6 st
syltskedar, förgyllda blad, 2 st
strösked, förgyllt blad, 1 st
serveringsskedar, förgyllda blad, 3 st, längd 12-21 cm
sillgafflar, 11 st
sardingafflar, 2+2
stekgaffel
potatisgaffel
serveringsgafflar, 2 st, längd 15 cm och med förgyllt blad 16,5 cm
soppslev, förgyllt blad, längd 31 cm
såsslevar, förgyllda blad, 2 st, längd 15,5 cm
Silvervikt ca 4276 g, utan knivar och stekgaffel med stålblad

Konditionsrapport

Sedvanligt slitage, en del med smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Se vad det kostar att få det levererat hem till dig. Frågor? Klicka här.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss