BESTICKUPPSÄTTNING, 173 delar, silver, "Chippendale", Hopeakeskus, Tavastehus 1938-1947.

matknivar och -gafflar, 12+13 st, längd 23 resp 19 cm
fiskknivar och -gafflar, 12+11 st
förrättsknivar och -gafflar, 12+11
fruktknivar och -gafflar, 12+12
matskedar, 12 st, längd 20 cm
dessertskedar, 12 st
teskedar, 10 st
kaffeskedar, 10 st
saltskedar med förgyllda blad, 6 st
syltskedar, förgyllda blad, 2 st
strösked, förgyllt blad, 1 st
serveringsskedar, förgyllda blad, 3 st, längd 12-21 cm
sillgafflar, 11 st
sardingafflar, 2+2
stekgaffel
potatisgaffel
serveringsgafflar, 2 st, längd 15 cm och med förgyllt blad 16,5 cm
soppslev, förgyllt blad, längd 31 cm
såsslevar, förgyllda blad, 2 st, längd 15,5 cm
Silvervikt ca 4276 g, utan knivar och stekgaffel med stålblad

Sedvanligt slitage, en del med smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.

Utropspris
3 000 EUR