Tredelad fot med dekor av fågelfötter på klot. Kylaren med tappkran och reliefdekor av ax samt punsad. Invändigt med behållare av vitmetall. Saknar stämplar. Enligt traditionen ska punchkylaren vara tillverkad av silver. Silvertest visar dock att det sannolikt är försilvrad metall. Höjd ca 37 cm, diameter ca 20 cm.
Tappkranen går ej att vrida. Locket går ej att stänga helt. Visst slitage.
Juvelerare/silversmed, Erik Åström, som var gift med nuvarande ägares farmor.