GUSTAF MÖLLENBORG, uppsatsskål, silver, Stockholm, 1849.
Nyrokoko. Rik dekor av blommor, rocailler och akantus. Balusterformat ben. Fyra volutfötter. Skål med löst mittornament. Diameter 35,5 cm. Höjd 27 cm. Vikt 1110 gram.
Smärre slitage. Smärre bucklor. Monogram i skålens botten samt på fot. Gåvogravyr på fot. Något sned.