Design
1015434

Michael Thonet

(Österrike, 1796-1871)
Michael Thonet
(Österrike, 1796-1871)

MICHAEL THONET, 6 stolar, "Ton 24", Thonet, sent 1900-tal/2000-tal.

Betsad bok. Svart läderklädsel. Dekor av pärlspik. Ej märkta.

Bruksskick. Repor. Fläckar.

Proveniens

Stått på Replays showroom i Göteborg.

Formgivare

Michael Thonet var en Österrikisk möbelkonstruktör. Han utvecklade nya metoder för att böja trä och revolutionerade industridesignen. Thonet ställde ut på Crystal Palace-mässan i London 1851, vilket medförde ett internationellt genombrott. Mellan 1859 och 1893 tillverkades mer än 15 miljoner stolar av "No.14" som är den mest populära av Thonets skapelser. Stolen fick en guldmedalj vid världsutställningen i Paris 1867. ”No. 14” levererades ursprungligen i ett platt paket för egen montering. Stolen har ibland kallats ”stolarnas stol” och den eleganta och sirliga formen står sig än idag.

Utropspris
5 000 SEK