BESTICK, 32 st, silver, 1803-1954.

12 teskedar modell Svensk rund. 5 st Hans Jacob Vogt, Kristianstad 1803 samt 7 st Olof Jeansson, Karlshamn, 1804. 13,5-14 cm.
4 dessertskedar, 5 teskedar och 3 moccaskedar. Import K. Anderson, Stockholm, 1936-54. 10-14,5 cm.
6 bordsskedar modell Engelsk snäck. 5 st Johan Edvard Bäckström, Söderhamn, 1874 samt 1 st Anders Wedin, Söderhamn, 1857. 18-18,5 cm
1 tesked modell Gammal fransk. Johan Petter Tullgren, Kristinehamn, 1855.
1 bordsgaffel modell Engelsk snäck. Otydliga stämplar. 17 cm.
Total vikt 725 gram.

Konditionsrapport

Slitage. Bucklor. Vissa med monogram. Gaffeln lagad.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Anna Wessman

    Anna Wessman

    anna.wessman@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss