Design
1015690

Olle Alberius

(Sverige, 1926-1993)
Olle Alberius
(Sverige, 1926-1993)

OLLE ALBERIUS, vas av glas, Orrefors 1973. Graal.

Klotformad på fot. Dekor av bin i gult och svart. Signerad ORREFORS Graal 310-73 Olle Alberius. Höjd 21 cm.

Obetydliga repor undertill.

Ovanligt och tidigt föremål i Graal-teknik av den mångsidige Alberius.

Utropspris
4 000 SEK