LARS LERIN, olja på duk uppklistrad på pannå. Signerad.
Utan titel. Ca 16x21,5 cm.
Ej examinerad ur ram.
Inköpt av nuvarande ägare på Galleri Alma Löv i slutet av 1990-talet.
Lars Lerin, svensk bildkonstnär född i Munkfors, uppvuxen i byn Sunnemo i norra Värmland. Han studerade vid Gerlesborgsskolan 1974-75 och vid Valands konsthögskola i Göteborg 1980-84. Han är främst känd för illustrationer från sina resor runt om i världen. Räknas som Nordens främsta akvarellmålare och har ställt ut i hela världen.