Fanerat med valnöt. Intarsiadekor av fågel i bo. Skuren dekor. Nedfällbar dörr med fem bakomliggande lådor för bestick. Beslag av förgylld metall. Klädd skiva. Längd 56, bredd 48, höjd 92 cm. Nyckel finns.
Slitage. Fanerskador. Senare inredning. Senare benställning. Torrsprickor. Märken.