SABELBAJONETTER

Två stycken, den ena fransk, 1800-talets andra hälft.

Båda med mässingsfästen och skålslipade klingor. Den franska med en gravyr vid ryggen där bland annat datum 1867 noterats. Längd ca 68 varav klingan 57 cm respektive längd ca 52 varav klingan ca 40 cm. Båda med baljor.

Konditionsrapport

Bruks- och åldersbetingat slitage. Missfärgad. Repor. Den ena möjligen med senare balja, denna passar illa.

Placering
Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - V32

Kontakta kundservice

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Kontakta ansvarig katalogiserare

Karin Rydén

Karin Rydén

karin.ryden@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 2 000 SEK

    Slutpris

    1 150
    116 EUR
    145 USD

    Budhistorik (7 bud)
    618 feb 16:181150SEK
    5A18 feb 16:181050SEK
    517 feb 18:531000SEK
    Acceptpris på 1 000 SEK uppnåddes