Båda med mässingsfästen och skålslipade klingor. Den franska med en gravyr vid ryggen där bland annat datum 1867 noterats. Längd ca 68 varav klingan 57 cm respektive längd ca 52 varav klingan ca 40 cm. Båda med baljor.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Missfärgad. Repor. Den ena möjligen med senare balja, denna passar illa.