HUGGARE, Danmark, så kallad 'Hantverkarsabel' modell 1869.

Modifierad från tidigare bajonett. Mässingfäste. Läderbalja med mässingbeslag. Längd 61 cm, klinga 47 cm.

Sedvanligt slitage. Delvis renoverad. Smärre bucklor.

Utropspris
400 EUR