Madeleine Pyk – en samling F769

Gunnar Thorén

(Sverige, 1931-2002)
Gunnar Thorén
(Sverige, 1931-2002)

GUNNAR THORÉN, olja på canvas, signerad.

"Geniet - övervakad". Bildmått 150 x 150 cm.

Något vågig duk. Mindr tryckskador. Ställvis mindre färgbortfall.

Konstnär

Anders Gunnar Thorén, född i Göteborg 1931 och död 2002. Tecknare och bildkonstnär. Han var elev vid Konsthögskolan Valand och Slöjdföreningen i Göteborg. Hans bilder är ofta utförda i en sammanhållen och reducerad form med ytmässigt pålagda färger. 1974 var han med och startade gruppen "Sex Aspekter", med Bertil Berg, Roj Friberg, Bernt Jonasson, Folke Lind och Åke Nilsson. Han finns representerad i Nationalmuseum i Stockholm och Göteborgs Konstmuseum.

Utropspris
12 000 SEK