URNA med HÄNKLAR, keramik, från Apulien/södra Italien. omkring 300 år f.k.

Dekor i rött mot svart med blanka svarta och vita högdagrar. Motiv med unga figurer. Höjd 27,5 cm.

TL test från Oxford finns och medföljer. Utfört 25 Juli 2016

Konditionsrapport

Skador, restaurerad.

Proveniens
Collection of an Austrian noble family, acquired 1750-1780. Previously purchased at Christie's, London, 27 October 2009, lot 17.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Alexandra Xu

    Alexandra Xu

    alexandra.xu@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss