URNA med HÄNKLAR, keramik, från Apulien/södra Italien. omkring 300 år f.k.

Dekor i rött mot svart med blanka svarta och vita högdagrar. Motiv med unga figurer. Höjd 27,5 cm.

Skador, restaurerad.

Proveniens

Collection of an Austrian noble family, acquired 1750-1780.

Previously purchased at Christie's, London, 27 October 2009, lot 17.

TL test från Oxford finns och medföljer. Utfört 25 Juli 2016

Utropspris
25 000 SEK