HERTHA BENGTSSON, teservis, 27 delar, porslin, "Rosmarin", Rörstrand, 1900-talets tredje kvartal.
Tekanna, två gräddkannor, sockerskål, elva tekoppar med fat samt tolv assietter.
Bruksslitage. Tre tekoppsfat med med kantnagg. En tekopp med fotringsnagg. Krackelyr.