Ljuskrona med stomme av mässing, behängd med glasprismor. För 20 ljus, 7 ljuspunkter. Diameter ca 80, höjd ca 112 cm.
Smärre skador och slitage, sneda ljusarmar, prismor saknas och prismor med nagg. Ej funktionstestad.