KARMSTOLAR, ETT PAR, modell TU-228, Heteka, Helsingin Teräskaluste Oy, Finland, 1930/40-tal.

Stomme i förkromad stålrör. Klädd i konstläder.
Bredd 54 cm, sitthöjd 43 cm, total höjd 80 cm.

Ytslitage samt ytsmuts.

Utropspris
200 EUR