HANS J WEGNER, soffa, "GE 236", Getama, Gedsted, Danmark, 1960-tal.
Ek. Tygklädsel. Bär tillverkarens stämpel. Längd 211 cm, bredd 76 cm, tot höjd 73 cm.
Slitage. Senare Omklädd på sent 80-tal med ett handvävt tyg efter originalet. Blixtlås övriga bestående original detaljer är återanvända i den nya klädseln.