Design
1017516

JOSEF FRANK, taklampor / vägglampor, ett par, modellnummer 2162, formgiven i slutet av 1920-talet.

Vitlackerad bas med reflektor i mässing. Märkta "SVENSKT TENN 2162". Diameter 20 cm, höjd ca 18 cm.

Ej funktionstestade. Visst bruksslitage.

Utropspris
3 000 SEK