Benvit botten botten med motiv från Ferdowsis Shahnameh (Konungarnas bok) föreställande Shah Houshang med uppvaktning och daevas.
Signerad i kartusch Houshang Shah (Kung Houshang)
Ställvis omfattande slitage. Smutsig. Malskador. Hål. Lagningar. Avnött. Stela fläckar.