BYRÅ, Empire, stockholmsarbete. Carl Gustaf Foltjern (verksam 1804-1829).

Signerad GFT på översta lådans front. Fanerad med mahogny. Fyra lådor, varav den översta med skrivinredning. Beslag av mässing. Bredd 109,5, djup 54, höjd 93 cm. Nyckel finns.

Smärre skador, slitage, fanerlagningar och fanerbortfall. Senare beslag.

Signaturen tillhör fadern Gustaf Foltiern, en teori är att sonen Carl Gustaf Foltjern som gick i lära hos fadern även använde hans stämpel.

Utropspris
5 000 SEK