Svartlackerat. I fyra delar. Mittdel med skåp. Två hurtsar med lådor och fack. Hurtsarnas skivor fällbara. En del med löst spegelglas på skivan. Märkt. Längd 156+52 cm, bredd 53 cm, höjd 99 cm.
Bruksskick. Repor. Möjligen senare spegelglas.