Stomme i mässing behängd med olikslipade prismor. Fem ljuskällor. Diameter ca 60 cm, höjd ca 78 cm.
Omarbetad ljuskrona. Renoverad och kompletterad. Flertalet nagg. Ej funktionstestad. Slitage.