Bronserad och förgylld. Spegelns ram med dekor av rocailler och blad. Genombrutet krön med galler, rocailler, blad och blomster. Konsolbord med rocailler och blad, svängda, kopplade ben samt stenskiva. Spegelns mått 197 x 75 cm. Bordets längd 77 cm, bredd 30 cm, höjd 76 cm.
Bruksskick. Skador och lagningar. Färgbortfall. Sprickor. Senare bakstycke, möjligen senare glas. Fläckar. Senare bronsering. Skiva med nagg.