"Muistelmat" del I och II, med bilder och kartor, G. Mannerheim, finsk text, Otava, Helsingfors 1951 och 1952.
"Mannerheim 1867-1951", tysk text, Stig Jägerskiöld, Busse Seewald Herford 1985.
C.G. Mannerheim, Päiväkirja Japanin sodasta 1904-1905 sekä rintamakirjeitä omaisille, finsk text, Otava, Keuruu 1982.
Fem böcker av Stig Jägerskiöld samt en dubblett, på finska, Otava 1960-70-tal.
"Mannerheim Suomen kohtaloissa II" av Erik Heinrichs, på finska, Helsingfors Otava 1959.
"Vuosikymmen Mannerheimin sihteerinä", Elsa Könönen, på finska, Werner Söderströms, Borgå 1966.
"Marski ja hänen 'hovinsa' ", Taru Stenvall, på finska, Werner Söderströms, Borgå 1955, tredje upplagan.
"Marsalkan tiedustelupäällikkönä ja hallituksen asiamiehenä", Aladár Paasonen, på finska, Weilin+Göös, Tapiola 1974, tredje upplagan.
Ej genomgångna. Bruksslitage.