ELIEL SAARINEN, SOFFGRUPP, 4 delar, "White Suite (Hvitträsk)", Adelta 1980-tal. Formgiven 1910.
Soffa, två karmstolar och bord i målad björk, lätt puderfärgad ton. Fast stoppad klädsel. Snidad ryggdekor av växtornamentik, spjälor, bordet med hylla. Soffans längd 188 cm, bordet 90x70 cm, höjd 68 cm. Karmstolarnas sitthöjd ca 41 cm, soffans sitthöjd ca 43 cm.
Karmstolarna brickmärkta och numrerade, bordet stämpelmärkt.
Sedvanligt bruksslitage. Märken med färgbortfall, enstaka torrsprickor. Soffans klädsel med fläckar och något ojämn stoppning.