Gipsmaterial. Ej glaserade. Muminmamman 90 mm hög, vikt 150 gram.
Mumintrollet 85 mm hög, Vikt 110 gram.
Mumintrollet med två lagningar.
Enligt tidningen Retros specialnummer om Tove Jansson tillverkades dessa muminfigurer under 1970-talet i mycket liten skala.
Under Tove Jansson-utställningen på Millesgården 2016/2017 ställdes motsvarande figurer ut. De figurerna tillhör huvudkontoret för Moomin characters i Helsingfors.