LARS JANSSON, muminfigurer, 2 st, 1970-tal

Gipsmaterial. Ej glaserade. Muminmamman 90 mm hög, vikt 150 gram.
Mumintrollet 85 mm hög, Vikt 110 gram.

Mumintrollet med två lagningar.

Enligt tidningen Retros specialnummer om Tove Jansson tillverkades dessa muminfigurer under 1970-talet i mycket liten skala.
Under Tove Jansson-utställningen på Millesgården 2016/2017 ställdes motsvarande figurer ut. De figurerna tillhör huvudkontoret för Moomin characters i Helsingfors.

Utropspris
6 000 SEK
Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79