KABINETTSKÅP, barock, 1600-tal.
Fanerat med valnöt, lönn och svärtat trä. Tretton lådor. Bakom dörr fem lådor. Inläggningar av ben med dekor av jaktscener. Dörr med figur i renässansportal. Senare underrede med spiralvridna ben och fotkryss. Skåpets längd 105,5, bredd 30,5, höjd 60 cm.
Senare underrede, senare lås och kulfötter. Renoverad. Kompletterad. Fanerlagningar. Skador.