Vitmetall. Överdel orangelackerad. Diameter 53 cm, höjd 60 cm.
Bruksskick. Bucklor. Färgbortfall. Ej funktionstestad, kontakt och sladd saknas.
Enligt uppgift från lokstallet i Göteborg