Metall. Överdel svartlackerad. Diameter 53 cm, höjd 60 cm.
Bruksskick. Bucklor och repor. Restaurerad och kompletterad, senare målning. Ej funktionstestad, kontakt och sladd saknas.
Enligt uppgift lokstallet i Göteborg