VICKE LINDSTRAND, vas, Kosta 1950-tal.
Oval, organisk form med genombrutet hål, mörkbrun glasmassa, etsad stämpel LINDSTRAND KOSTA samt graverad LH 1181, höjd 29 cm.
Lagad nagg på mynningen, lite ojämnt slipad runt halsen och under foten vid tillverkning.
Vicke (Viktor) Lindstrand, glaskonstnär, illustratör, textilkonstnär och keramisk formgivare. Han var verksam vid Orrefors 1928-41, där han formgav glas i klassiska former med graverad dekor, till Stockholmsutställningen 1930 visades en liten serie målat, figurativt glas. Under 1930-talets kom det graverade och optikblåsta glaset med kraftfulla figurer. Inför världsutställningen i Paris 1937 började man arbeta med ett mer tjockväggigt glas och Lindstrand kom därmed att förnya graalglaset, han arbetade tillsammans med Edvin Öhrström fram det tjockväggiga arielglaset, som var en ny teknik. Vicke Lindstrand var sedan konstnärlig ledare vid Upsala-Ekeby 1942-50, därefter verksam som konstnärlig ledare vid Kosta glasbruk 1950-73 där han formgav fantasifullt både servis- som konstglas.