GÖRAN WÄRFF, vas samt skål, glas, Kosta.
Polykromt glas. Vas etikettmärkt och signerad Kosta 47946 Wärff. Höjd 13 cm. Skål signerad Kosta Wärff Atelje 947. Diameter 14 cm.
Smärre slitage. Skål med beläggning i botten. Vas med repor och märken.
Göran Wärff har alltid värnat om de klassiska mästarkunskaperna inom glasblåseri och slipning. Han arbetar gärna med dem oändliga optiska fenomen som uppstår då glaset bryter ljuset. Utöver materialet i sig själv är naturen, och ljusets spel i naturen, hans huvudsakliga inspiration. Få inom svensk glasformgivning har en sådan känsla för glasmassa som Göran Wärff.