SOFFA, troligen Skåne/Österlen, 1700-tal

Målad. Genombruten rygg med balusterbrickor, skuren dekor. Lös stoppad sits. Kopplad benställning. Sitthöjd ca 48 cm. Längd ca 182 cm.

Senare målning. Slitage. Smärre färgbortfall. Renoverad. Förstärkningar i sarg och benkoppling. Kompletterad med senare sits.

Utropspris
6 000 SEK