Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
1022593

Per B. Sundberg

(Sverige, Född 1964)
Per B. Sundberg
(Sverige, Född 1964)

PER B SUNDBERG, VAS, glas, "Kokkobello", Orrefors, signerad.

Oregelbunden form med svarta och bruna fläckar mot vit fond. Etikettmärkt. Höjd 19 cm.

Smärre slitage. Märken.

Formgivare

Per B (Bertil) Sundberg (f. 1964) är en svensk skulptör och formgivare inom framför allt glas och keramik, utbildad vid Capellagården och Konstfack. Han har även studerat vid Pilchuck Glass School, Seattle och Corning Museum of Glass, New York, USA. Fram till år 2005 var han verksam vid Orrefors, därefter utnämnd till professor vid Konstfack till 2011. Per B Sundbergs skulpturala verk har ett påtagligt eget uttryck och ofta med en humoristisk twist. Han har utvecklat flera egna tekniker, såsom "lito-graal" och "fabula".

Utropspris
4 000 SEK

Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13