Olika modeller och storlekar. Tre stycken förgyllda invändigt. Alla med gångjärnsförsedda lock och rik dekor. Bland de övriga dosorna finns en från Holland 1857 och två stycken från Tyskland omkring 1910. Längd ca 3-6 cm. Vikt ca 126 gram.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. mindre repor.