Steven Sorman

(USA, Född 1948)
Steven Sorman
(USA, Född 1948)

STEVEN SORMAN, Diptyk i blandteknik signerad Steven och Sorman samt daterad 1988.

"Without, Without". Blandteknik på duk 120 x 175 cm och 66 x 50 cm.

Obetydlig ytsmuts.

Proveniens

Heland Wetterling Gallery, Stockholm. Inköpt 1989.

Heland Wetterling Gallery, Stockholm, 1989.

Konstnär

Steven Sorman föddes i Minneapolis, Minnesota. Han är internationellt känd som målare och grafiker. Utbildad med en Bachelor of Fine Arts-examen från University of Minnesota 1971. Sedan 1994 är han bosatt i Ancram, New York. Sorman är mest känd för sina komplexa målningar, multimedia, teckningar och grafik. Han är en mästare på att iscensätta olika teman med linjer, lager och färg i utmanande bilder som kräver ögats fulla koncentration. Visuellt komplexa verk, rika på detaljer, färger och variationer. Sedan 1970 har han haft över 80 utställningar på gallerier i Singapore, Sverige och USA. På 1970-talet deltog han i prestigefyllda utställningar som "Papper som medium", Smithsonian Institute, The National Print Utställningen på Brooklyn Museum och den 13: e internationella biennalen för grafisk konst i Ljubljana, Jugoslavien. På 1980-talet blev Sorman inbjuden att ställa ut på Bienal Americana de Artes GRÁFICAS på Museo de Arte La Tertulia i Columbia.

Utropspris
12 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57