Delvis förgyllda silverhållare med niellodekor. Glas med etsad dekor. Höjd 15,5 cm. Silvervikt 312 g.
Glas möjligen ej ursprungligt tillhörande. Visst slitage. Fyra skedar i nysilver medföljer.