Petter Ingemundsson, dryckeskanna, silver, Uppsala -1667-1703, barock.

Delvis förgylld. Tre kulfötter i form av granatäpplen med bladanfanger. Locket med medaljong föreställande Gustav II Adolf (frånsida med rikslejonet "DEO ET VICTRICIBUS ARMIS")., samt graverade bladrankor. Höjd 15 cm, vikt 649 gram.

Bristningar. Bucklor. Slitage. Lagning.

Deo et victricibus armis (Med Gud och de segerrika vapnen), Gustav II Adolfs valspråk, endast använt i Tyskland under trettioåriga kriget.

Utropspris
18 000 SEK