DRÄKTVÄRJA, Preussen, Omkring år 1900.

Fästet av förgylld mässing. Parerskyddet med Preussens krönta svarta örn. Kaveln med metallindning. Rak och delvis förgylld klinga med skarp ås och rik dekor. Längd ca 96 varav klingan ca 83 cm. Med en mässingsskodd och svärtad läderbalja.

Åldersrelaterat slitage. Avnött yta. Färgbortfall.

Utropspris
1 500 SEK