Terrakottaröd botten med polykrom medaljong, hörnornament och heratiliknande mönster. Mörkblå huvudbård med blomranka. Baksidan med spår av klistrad etikett.
Jämnt något slitage, något smutsig, smärre fläckar. En långsida med trampveck, en kortsida med obetydliga skador.