Tudelat. Fanerat med alm, fruktträ och rot. Draghandtag, nyckelskyltar och bärhandtag av mässing. Intarsia i form av kompassros. Skrivklaff med bakomliggande lådinredning försedd med intarsiamonogram CME. Bredd 124, djup 52, höjd 231 cm Nyckel finns.
Torrsprickor. Fanerskador. Delar saknas. Slitage.
Enligt uppgift tillhört Carolina Maria Ehrenpohl, gift med Carl Gustaf Sparre 1778. Därefter arv inom familjen.