KRUS SAMT ASSIETTER, 6 delar, majolika, Gustafsberg resp Rörstrand. Sent 1800-tal.

Krus i kinesiserande stil med handtag i form av drake och dekor i underglasyrblått av stridsscen. H 27,5. 5 assietter med geometrisk dekor, diam 16.

Slitage, krackelyrer. Kruset med lagning samt nagg, en av assietterna med spricka.

Utropspris
800 SEK