Tudelat. Fanerat med mahogny. Glasat dörrpar med bakomliggande hyllplan. Underdel, nedfällbar klaff med bakomliggande skrivinredning. Fyra lådor. Beslag av mässing. Bredd 118, djup 52, höjd ca 227 cm. Nyckel finns.
Nyckel endast till dörrpar. Slitage. Torrsprickor.